Jak pomagamy

1) Rehabilitacja – zajęcia grupowe.

  • grupy zróżnicowane pod względem głębokości afazji,
  • praca z neurologopedą,  neuropschylogiem,
  • praca w domu ( programy komputerowe).

W ramach rehabilitacji spotykamy się regularnie w naszym Klubie Afatyka. Zajęcia grupowe prowadzone są przez neurologopedów oraz neuropsychologów. Najczęściej podczas pracy dzielimy się grupy, biorąc pod uwagę zróżnicowanie głębokości afazji każdego z naszych klubowiczów. Dzięki temu zadania mogą być lepiej dopasowane do potrzeb uczestników.  Jednak nasze spotkania to coś więcej niż karty pracy i zadania. Przede wszystkim jest to niesamowita pomoc psychiczna i rozwój społeczny dla osób dotkniętych trudnościami związanymi z afazją. Osoby z afazją przekonują się, że mimo tych trudności są w stanie się komunikować, a spotkanie osób borykających się z podobnymi zaburzeniami pozwala spojrzeć na własną sytuację z dystansem. Mogą porozmawiać z sobą nawzajem, z terapeutą, opowiadają ciekawe anegdoty ze swojego życia i dowcipy. To, czego z całą pewnością na naszych zajęciach nigdy nie brakuje, to duuuużo śmiechu… no i oczywiście kawa J

Po zajęciach również nie spoczywamy na laurach. Osoby z afazją mają do dyspozycji różnego rodzaju programy komputerowe, które są im udostępniane do wykorzystywania przy ćwiczeniach w domu.

Rozmowa z osobą z afazją  https://drive.google.com/open?id=1eNTXZwAj0ZS1D2WDnmw5ag2of3JX-6v3

2) Uczestnictwo w życiu kulturalnym, Aktywność społeczna, przeciwdziałanie izolacji.  Integracja turnusowa na wyjazdach.

Można zadać pytanie: Czy afazja ma taką moc, by zamykać ludzi w czterech ścianach? I należy szybko i bez wahania odpowiedzieć: ABSOLUTNIE NIE!

Dowód na to dają członkowie naszego stowarzyszenia, którzy nie rezygnują z rozrywek i uczestnictwa w życiu kulturalnym. Wspólnie bawią się na turnusach, odwiedzają nowe miejsca i poznają ciekawych ludzi, wychodzą do teatru  i na koncert.  Aby jeszcze bardziej się integrować, organizujemy wspólne spotkania wigilijne, a w okolicach Wielkanocy malujemy pisanki, organizuje też wspólne wypady na majówkę, rejsy po Warcie. Możliwości nie brakuje.

Afatycy nie muszą (a przede wszystkim nie chcą) izolować się od społeczeństwa.

3) Pomoc i wsparcie dla rodzin. Porady i konsultacje.

Zdajemy sobie sprawę, że afazja dotykająca jednostkę, nie wpływa wyłącznie na tę jedną osobę. W Stowarzyszeniu Afazja na wsparcie mogą liczyć rodziny i przyjaciele osób z afazją. Dzięki obecności specjalistów mogą dowiedzieć się, jak pomóc  choremu odnaleźć się w świecie na nowo, a także zdobyć informacje na temat zalecanej diety, fizjoterapii, różnego rodzaju problemów neurologicznych oraz sytuacji prawnej.

Oprócz tego zawsze mogą porozmawiać z innymi osobami, których bliscy cierpią na zaburzenia afatyczne i uzyskać od nich lub zaoferować im szeroko pojęte wsparcie psychiczne.

Rozmowa z małżonkiem osoby z afazją – https://drive.google.com/open?id=1eNTXZwAj0ZS1D2WDnmw5ag2of3JX-6v3

4) Inicjatywy. Kampanie informacyjne.

Staramy się, by jak najwięcej osób dowiedziało się, czym jest afazja.  To właśnie dlatego zorganizowaliśmy spotkanie „Udar mnie nie pokona” i byliśmy współorganizatorem naukowej konferencji logopedycznej „Mózg – język – komunikacja” w Poznaniu, której głównym organizatorem był Uniwersytet im.Adama Mieckiewicza w Poznaniu Instytut Filologi Polskiej. W kampaniach informacyjnych upowszechniamy wiedzę o tym zaburzeniu i uwrażliwiamy otoczenie na problemy związane z rehabilitacją osób z afazję. Promujemy także ideę wsparcia społecznego.

Zdjęcia, plakaty, artykuły – to wszystko można znaleźć między innymi w galerii i na naszym fanpage’u na facebooku. Zapraszamy!

5) Projekty.

Uzyskaliśmy  dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Realizacja zadania publicznego „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób” w okresie od 04.05. 2015 r. do 04.12.2015 r. w formie wspierania realizacji zadania publicznego przez Wojewodę Wielkopolskiego. 

Uzyskaliśmy dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Realizacja zadania publicznego „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób” w okresie od 01.06. 2016 r. do 30.11.2016 r. w formie wspierania realizacji zadania publicznego przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Uzyskaliśmy  dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Realizacja zadania publicznego „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób” w okresie od 15.06.2017 r. do 30.12.2017 r. w formie wspierania realizacji zadania publicznego przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Uzyskaliśmy dofinansowanie na wyjazd integracyjno-terapeutyczny dla osób niepełnosprawnych cierpiących na afazję od Prezydenta Miasta Poznania w uproszczonym konkursie realizacji  zadania publicznego we wrześniu 2018 r.

Jesteśmy w trakcie konkursu w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, działanie – „Aktywna integracja” i staramy się o dofinansowanie wniosku „Afatar – kompleksowa reintegracja osób z afazją”.