O nas

W kwietniu, dokładnie 26 wybraliśmy się z naszymi podopiecznymi na seans filmu “Prawdziwe życie aniołów”. Filmu, którego tematyka jest nam niezwykle bliska, jako, że inspiracją do stworzenia bohatera tej opowieści są losy znanego aktora Krzysztofa Globisza, któremu udar odebrał mowę i możliwość prowadzenia dotychczasowego życia. “Jeśli ogląda film ktoś, kto sam przechodził udar, odnajdzie swoje doświadczenia, sukcesy i porażki i te zrazu maleńkie kroki, które próbował robić ze swymi bliskimi i terapeutami, witającymi z radością każdy nowy gest, każde choćby maleńkie zwycięstwo nad niemocą”- to fragment recenzji tego filmu, napisanej przez jedną z podopiecznych stowarzyszenia i dziennikarkę Jolantę Lenartowicz. To było dla nas ważne i poruszające doświadczenie, a całość recenzji można przeczytać na naszym profilu na Facebooku.

W maju z kolei, prace nad filmem dokumentalnym ,,Afazja” stworzonym przez studentów V roku Szkoły Filmowej w Łodzi, zostały zakończone. Produkcja filmu, pochłonęła wiele czasu i zaangażowania zarówno dla jego twórców, jak i naszych podopiecznych, którzy brali w nim udział. Film  dokumentalny “Afazja” miał na celu opowiedzieć o trudnościach komunikacyjnych ze strony tych, którzy tych trudności doświadczają, pokazać afazję od ludzkiej strony, zamienić suche informacje na przeżycia i doświadczenia. Efekt tego przedsięwzięcia nasi podopieczni ujrzeli w poniedziałek 5.06 na zajęciach Stowarzyszenia Afazja podczas zamkniętego pokazu. Jeśli chodzi o prawa autorskie do filmu, posiada je Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L.Schillera w Łodzi, co jest powodem dlaczego, został on wyświetlony dotychczas jedynie raz.

Czerwiec był pełen wrażeń, jako, że w terminie 19-23 odbył się coroczny wyjazd Stowarzyszenia Afazja. Wraz z naszymi podopiecznymi i dwiema studentami logopedii wybraliśmy się ośrodka ,, W Zielonym Zaciszu” do miejscowości Murzynowo Kościelne, oddalonej 45 km od Poznania. Jest to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek i innych atrakcji na łonie natury, z których chętnie korzystaliśmy.  Choć dostaliśmy informację z ośrodka, że w terminie naszego przyjazdu będzie kwitło lawendowe pole, po przyjeździe okazało się, że w pełnym rozkwicie będzie dopiero miesiąc później. Mimo tego, atrakcji nam nie zabrakło.  Były codzienne zajęcia logopedyczne z 2- ma grupami, ognisko, zwiedzanie rezerwatu archeologicznego w Gieczu, zajęcia i wypoczynek na świeżym powietrzu -basen. Podsumowując, okolica piękna, kuchnia rewelacyjna a nasi gospodarze niezwykle życzliwi i gościnni. Było cudownie! Nasze wyjazdy są zawsze pełne integracji i dobrej atmosfery!

W październiku nie zwalnialiśmy tempa! 6 października odbyła się niezwykła inicjatywa współorganizowana przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i nasze stowarzyszenie. Mowa tutaj o konferencji MÓZG -JĘZYK – KOMUNIKACJA, która poświęcona była specyfice zaburzeń komunikowania się oraz relacjom mózg- język, mózg- komunikowanie, mózg- funkcje poznawcze. Oprócz tego na konferencji wyświetlono film dokumentalny ,,Afazja” stworzony przez studentów V roku Szkoły Filmowej w Łodzi w naszym Stowarzyszeniu ( zdobyliśmy prawa do ponownego wyświetlenia filmu). Produkcję studentów można było zobaczyć podczas wystąpienia Prof. dr hab. Małgorzaty Rutkiewicz- Hanczewskiej! Uczestnictwo w tym wydarzeniu było dla nas ogromną przyjemnością i dziękujemy wszystkim za przybycie i udział na konferencji. !!

Oprócz tego złożyliśmy także wniosek w konkursie regrantingowym „DziałaMY DoradzaMY” Stowarzyszenia CREO i w ramach tego konkursu patron – Stowarzyszenie Afazja otrzymało dofinansowanie na szkolenie edukacyjno- doradcze SCA ™ dla logopedów i studentów logopedii, które odbyło się 7.10.2023. Szkolenie poprowadziła posiadająca uprawnienia trenerskie Izabela Olejniczak Pachulska – Prezes Fundacji „Między Słowami” przy współpracy z Katarzyną Urbańska, dyrektorem Fundacji „Między Słowami” z Gdyni. W szkoleniu  brało udział 16 osób, które ukończyły je z certyfikatem.

W listopadzie zagościliśmy na ekranach!  Tym razem chodziło o kampanię społeczną dotyczącą osób z afazją, która pojawiła się na przystankach autobusowych i tramwajowych, nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce! Wszystko za sprawą studentek UAM z logopedycznego koła naukowego filoLOG- Wiktorii Trcińskiej, Sabinie Kardacz, Aleksandrze Prusak, Natalii Bednarską i Oliwii Rojek. To one przy wsparciu merytorycznym Pani prof. Małgorzaty Rutkiewicz- Hanczewskiej przyczyniły się do powstania tej wspaniałej kampanii! Oprócz tego na przystankach zagościła także mała reklama naszego poznańskiego Klubu Afatyka powstałego przy Stowarzyszenia Afazja. To był kolejny duży krok w naszej misji szerzenia świadomości o afazji i jej skutkom.

Rok zakończyliśmy równie wyjątkowo, jako, że w listopadzie mieliśmy także swój własny jubileusz! Stowarzyszenie Afazja obchodziło swoje okrągłe urodziny… dziesiąte!  Z tej okazji spotkaliśmy się dziś w gronie podopiecznych, logopedów i wszystkich związanych z nami osób, aby w sposób szczególny uczcić ten dzień. Był tort, szampan i eleganckie kreacje! A jako jedną z niespodzianek zorganizowaliśmy naszym podopiecznym mobilne kasyno, to dopiero była frajda! Złożyliśmy także serdeczne podziękowania dla naszej pani prezes Agaty Skrzypczak, która od samego początku obejmuje pieczę nad działalnością stowarzyszenia.To był niewątpliwie piękny wieczór dla nas wszystkich!

W grudniu nasza propozycja „Studia podyplomowe oraz cykl szkoleń edukacyjno-doradczych” została wybrana do realizacji w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033, edycja 2024 Narodowego Instytutu Wolności!  Słowem wyjaśnienia Stowarzyszenie Afazja od 2021 r realizowało projekt „Aktywizacji studentów logopedii”, skierowany do dorosłych pacjentów z afazją. Z perspektywy 2 lat trwania projektu organizacja widzi potrzebę wzmocnienia kompetencji kadry doradców, logopedów, studentów logopedii, aby byli w stanie wspierać i prowadzić doradztwo na rzecz stowarzyszenia!